четвер, 19 серпня 2010 р.

ВІТАЮ З СВЯТОМ ПРЕОБРАЖЕННЯ ХРИСТОВОГО!

ЯБЛУЧНИЙ СПАС.
Дев’ятнадцятого серпня за новим стилем – давнє народне свято – Другий Спас або Яблучний Спас. В церковному календарі це свято отримало назву Преображення Господнього. В цей день святять груші, яблука, мед і обжинкові вінки або жмут колосся жита й пшениці. Раніше до Другого Спаса правовірні селяни не їли садовини, бо це вважалося гріхом. Після церкви, родина, звичайно, врочисто сідала за стіл: їли яблука з медом і запивали виноградним або яблуневим вином – «щоб садовина родила». Триває двотижневий піст – «спасівка», який почався на Маковія. З Маковія починалися також проводи літа.

Яблучний спас...

Незадовго до Своєї смерті Ісус Христос разом з учнями Петром, Яковом та Іоанном прийшов на гору Фавор помолитися і показати їм Свою Божественну славу.

Поки Спаситель молився, втомлені учні заснули. А коли прокинулись, побачили, що Ісус преобразився: його обличчя сяяло, мов сонце, поруч стояли пророки Мойсей та Ілля і говорили з Ним. Раптом світла хмара осінила учнів, і з неба почувся голос Бога Отця: «Це є Син мій улюблений, в якому Моє благовоління, Його слухайте!» Учні в страху попадали на землю, а коли піднялися, побачили Христа вже не преображенного, а в звичайному вигляді.

За давньою традицією, у цей день святять яблука, груші, щільники з медом. До Спаса не їли фруктів, особливо жінки, в яких померли діти, й дівчата, що залишилися без матерів. Казали, що коли така жінка з’їсть неосвячене яблуко, то її дитині на тому світі ніхто не викаже ласки.

Повернувшись із церкви, господар з освяченою свічкою обходив пасіку й запрошував родину до столу. Спочатку їли яблука та мед, запиваючи виноградним або яблучним вином, а потім переходили до інших страв.

Господнє Преображення несе всім вірним неземну радість. Мир Вам і Вашим сім'ям!
Related Posts with Thumbnails